Valčekové reťaze

Valčekové reťaze predstavujú základ nášho sortimentu a aj najbežnejší typ kĺbovej reťaze všeobecne. Uplatňujú sa takmer vo všetkých oblastiach prevodov. Ostatné typy kĺbových reťazí sú ich odvodeniny pre špeciálne použitie. Konštrukčne takmer totožné s valčekovými reťazami sú puzdrové reťaze, nazývané tiež transmisné reťaze, tie však nemajú valček, čo spôsobuje ich relatívne väčšie opotrebenie ako valčekovej reťaze.

Zloženie valčekovej reťaze

Valčeková reťaz pozostáva zo sústavy vnútorných a vonkajších článkov, kde čap vonkajšieho článku zapadá do puzdra vnútorného článku. Puzdro je ukryté v pohyblivom valčeku a toto usporiadanie znižuje pôsobenie trecích síl pri zábere s reťazovým kolesom. Počet vnútorných a vonkajších článkov je rovnaký, preto reťaz má obvykle párny počet článkov. V niektorých prípadoch je potrebné, aby reťaz mala nepárny počet článkov a tu je vhodné použiť redukčný článok, ktorý sa však stáva najslabším článkom reťaze a jej pevnosť sa tým znižuje až o 30%. Pokiaľ sa reťaz dodáva nespojená do pevnej slučky, je posledným článkom spojovací článok s perkom alebo závlačkou.

Normy

Valčekové reťaze sa vyrábajú podľa noriem DIN (Deutsche Industrie Normen), BS (európska norma Bristish Standard), ANSI (americká norma American Standard), ISO (medzinárodná norma). Už skôr zavedené normy jednotlivých štátov sa postupom času zjednocujú s normou ISO a ANSI z dôvodu predaja reťazí po celom svete a ich vzájomnej zameniteľnosti.

Valčekové reťaze sú nevyhnutnou súčasťou reťazového prevodu (teda vzájomného pôsobenia reťaze a reťazového kolesa). Jednou reťazou je možné poháňať viac reťazových kolies. Valčekové reťaze podľa počtu radov môžu byť:

  • nielen jednoradové (simplex)
  • ale tiež dvojradové (duplex)
  • a trojradové (triplex)

Reťaze s väčším počtom radov sa používajú k prenosu väčších výkonov a pri použití väčšej obvodovej rýchlosti reťaze. Všeobecne platí, že čím je menší rozstup reťaze, tým môže byť použitá väčšia obvodová rýchlosť.

Prednosťou valčekovej reťaze je predovšetkým široké uplatnenie v priemyselných aplikáciách, spoľahlivá a bezpečná prevádzka a použitie väčšej obvodovej rýchlosti reťaze.

 

 

Štandardné vyhotovenia (séria B - EU)
Valčeková reťaz
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Štandardné vyhotovenia (séria A - US)
Valčeková reťaz
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze v zosilnenom vyhotovení
Valčeková reťaz
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze s rovnými doštičkami
Valčeková reťaz
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze nerezové štandardné
Řetězy nerezové
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze poniklované štandardné
Řetězy nerezové
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze s predĺženým rozstupom
Válečkový řetěz s prodlouženou roztečí
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze s dutými čapmi
Válečkový řetěz s dutými čepy
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze špeciálne s unášačmi
Řetězy válečkové speciální s unašeči
 PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze špeciálne s predĺženými čapmi
Řetězy válečkové s prodlouženými čepy
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze špeciálne s pogumovaným profilom
Řetězy speciální s pogumovaným profile
 PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze akumulačné s veľkými kladkami
Válečkovýé řetězy akumulační
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Reťaze stranovo ohybné
Řetězy s bočním průhybem
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti